EKG NEDİR ?
Elektrokardiyografinin kısaltılmış hali olan Ekg sinirsel sistemin ve kalp kasının nasıl çalıştığını araştıran ve kalpte oluşan işlevi gösteren bir cihazdır. Diğer bir deyişle, kalpte meydana gelen kasılma ve gevşemeler süresince oluşan elektriksel bir aktivitedir ve bu aktivite Ekg ile ölçülür. Doktorlar, bir hastanın kalp sorununu bu cihaz yoluyla kolayca açığa çıkarabilir. Örneğin, bir kişinin kalp krizi olasılığı bu cihaz aracılığıyla gösterilebilir. Ayrıca, bu muayenelerde sıklıkla kullanılır.
Kalp, her kasıldığında bir elektriksel aktivite yaratır ve Ekg ölçümü sayesinde kalp ile ilgili her bilgiye sahip olunur. Hastalar, Ekg takibi ile ritim bozukluğu, kalp kanlanması ve kalp kasının büyümesi gibi hastalıklardan haberdar olup erken teşhiste bulunup tedavilerine başlar.
Ekg çekiminin nedeni, hastanın kalp sağlığı hakkında bilgiler verilmesidir. Ek olarak, kalp sağlığının ne düzeyde olduğunu anlamamıza yardımcı olur. Takip amaçlı ve tanı koymak için Ekg testi uygulanır. Yaşa göre, kardiyoloji bölümünden uzmanlar uygun gördüğü zamanlarda sizden muayene olmanızı ister. Bu sayede, özellikle de kalp krizi riskinin olup olmadığı anlaşılır.
EKG ÇEKİMİ
Ekg’nin nasıl çekildiğine gelirsek, genelde göğüs ağrısı, baş dönmesi, nefes alışta zorluk ve çarpıntı gibi şikayetleri olan hastalar kardiyoloji bölümüne başvurmalarıyla çekilir. Ekg izlemenin, herhangi bir zararı yoktur ve kalpte meydana gelen elektriksel akımı gösterir. Ekg çekiminden önce hasta özel bir odaya alınır ve özel bir şey yapmasına gerek yoktur. Çekimden önce hastada hiçbir takı bulunmamalı ve kıyafetlerinin olmaması gerekir. Daha sonra, sedyeye uzanması istenip, elektrotların daha iyi tutunması için cildin özel bir solüsyonla temizlenmesi gerekir. Cilt, temizlendikten sonra metal küçük diskler olan elektrotlar kol, bacak ve göğüs etrafına yapıştırılıp hastanın 2 ya da 3 dakika boyunca hareket etmemesi ve konuşmaması istenir. Çekimden sonra, Ekg cihazı tarafından alınan bilgiler grafiğe aktarılıp elektrokardiyogram adı verilen kağıda yazılır. Bu işlem sırasında hiçbir şekilde ağrı hissedilmez ve riski yoktur. Elde edilen bilgiler ışığında doktor bir tedavi düzenleyip hastaya yoğunlaşır. Ayrıca, Ekg çekimi sırasında kullanılan alet elektrokardiyograf olarak adlandırılır.
EKG ' NİN İNSAN SAĞLIĞINA KATKISI 
Hiçbir riski barındırmayan Ekg ölçümü ve takibi son derece güvenli bir test aracıdır ve sadece kalbin yarattığı elektriksel aktiviteyi gösterir. Bu önemli işlem sayesinde kalp kasının kasılması ve ritim bozukluğu  gibi hastalıklar anlaşılıp erken tedavi edilebilir. Ekg çekimi için insanlar 3 yılda bir kontrole gitmelidir. Ancak, sağlıktan şüphe edilmesi durumunda bu sayı yılda bire düşürülüp sıkıntılar erken teşhis edilebilir. Bireyler,  40 yaş üzerindeyse kontrol daha sık olmalıdır ve kardiyoloji bölümüne gidilip muayene olunmalıdır. 
Ekg’nin insan sağlığına önemli katkıları vardır. Örneğin;  Ekg, kalp krizi, damar hastalıkları ve ritim bozukluğu hakkında çok önemli bilgiler verir. Bu işlem zahmetli ya da hasta açısından ağrılı ve sıkıntılı bir işlem değildir.
AKILLI SAAT VE EKG ÇEKİMİ 
Akıllı saat üzerindeki Ekg uygulaması ile elektrokardiyogram kaydedilir. Kalp atış sensörlerine sahip olan akıllı saatler Ekg uygulaması ile Ekg’nizi çeker.
AKILLI SAAT VE EKG AVANTAJI 
Hiçbir riski ve zararı bulunmayan ve tamamen güvenli bir test aracı olan Ekg kalbin yarattığı elektriksel aktiviteyi gösterir. Kalp kasılması ve gevşemesini değerlendiren ve inceleyen Ekg sayesinde ritim bozukluğu ya da kalp kasının sorunu ortaya çıkarılabilir. En iyi Ekg çeken akıllı saat ile hekime başvurmayan insanlar, kalp ritimlerinin bozukluğunu, nefes darlığı sorununu, kalbin kasılıp gevşemesindeki sıkıntıları kolaylıkla anlayabilir.
AKILLI SAAT EKG'Yİ NASIL ÖLÇER ? 
Öncelikle saatinizde Ekg uygulamasını açın ve kollarınızı düz bir şekilde masaya ya da kucağınıza koyun. Ultra geliştirilmiş Ekg sensörleri ile 7/24 sağlığınızı zahmetsiz ve sıkıntısız ölçebilirsiniz.
CARMENTA GTT 2 NFC AKILLI SAAT
Carmenta GTT 2 NFC akıllı saatin klasik saat görüntüsünün altında ultra hassas sensörler ve içinde yüksek teknolojiler bulunuyor. Carmenta GTT 2 NFC akıllı saat, Ekg’yi güvenilir bir şekilde çeken bir saattir. Ekg çeken akıllı saatteki Ekg sensörü sayesinde, kalp her attığında oluşturduğu elektriksel aktiviteyi inceleyip gösterir ve bu sinyaller grafiğe aktarılıp meydana çıkan eğriler Ekg ölçüm değeridir. Ayrıca,  Ios ve Android uyumlu akıllı saat kullanıcılarına durumları hakkında güvenilir bilgi verir.
Kadın ve erkek kullanımına uygun akıllı saat arıyorsanız, Carmenta GTT 2 NFC akıllı saat hem tasarımı hem de şıklığı sayesinde her yaştan bireyin gereksinimlerine ve tercihlerine göre tasarlanmıştır. Ek olarak, Ekg çeken akıllı saat içinde bulunan Ekg çekimi özelliği sayesinde bir hekime başvurmadan Ekg ölçümünü anında yapabilirsiniz.
EKG ÇEKEN MODEL
CARMENTA GTT 2 akıllı saat, Ekg çekim özelliği sayesinde kalp atışınızı ve ritminizi kaydedip düzensiz bir ritmin olup olmadığını anlayabilirsiniz. Ayrıca, bir hekime başvurmadan anında merak ettiğiniz soruları bu akıllı saat yoluyla öğrenme şansınız olur.
Ekg çeken akıllı saat arayanların beklentilerini karşılayan bu cihaz, her insan için uygun bir model olarak sunuluyor. Ios ve Android uyumlu akıllı saat, bir sağlık takipçisi olarak benzersizdir.
Ekg çeken akıllı saat önemli faydalar sunar. Çarpıntı veya göğüs ağrısı gibi bazı rahatsızlıklar hissetmeye başlarsanız hekime başvurmak yerine durumunuzdan emin olmak için en iyi Ekg çeken akıllı saat ile Elektrokardiyografinizi çekebilirsiniz. Ayrıca, 40 yaş üzeri bireylerin yılda pek çok kez Ekg’lerini çektirmeleri gerekir. Carmenta GTT 2 NFC akıllı saatin Ekg sensörü sayesinde Ekg takibi ya da Ekg izlemesi rahatlıkla yapılabilir. Dolayısıyla, Ekg ölçümü, Ekg çeken akıllı saat ile güvenilir bir şekilde yapılabilir.
CARMENTA GTT 2 NFC
CARMENTA GTT 2 Akıllı Saat, klasik kol saati görüntüsünü modern teknoloji ile birleştiriyor. GTT 2 NFC akıllı saat, zamanı ve tarihi gösteren bir saatten daha fazlasıdır ve yepyeni özellikleriyle bileğinizdeki akıllı yardımcınız olur. Ekg çeken akıllı saat, IOS ve Android uyumlu olup, aynı zamanda bir akıllı saatte aradığınız ve istediğiniz tüm özellikler mevcuttur. Örneğin; CARMENTA GTT 2 NFC akıllı saat Bluetooth arama, her zaman açık ekran, (always on display ) uyku takibi, 7/24 sağlık takibi, spor takibi, aktivite takibi uzun kullanım süresi ve NFC ödeme gibi özelliklere sahiptir. İçerisinde arama kaydı ve telefon rehberi bulunur. Ayrıca, yüksek hassasiyetli mikrofona ve HI-FI ses kalitesine sahip olan en iyi Ekg çeken akıllı saat ile sesli görüşmelerinizi yapabilirsiniz.
Zamanı ve tarihi gösteren bir akıllı saatten daha fazlası olan Carmenta GTT 2 NFC akıllı saatle yapabileceklerinizin sınırı yok.
Onun dışında, geliştirilmiş sensörleri ile sağlığınızı her daim takip ederek aynı zamanda Ekg, nabız ölçümü, tansiyon ölçümü ve kan oksijen doygunluğu ölçer.
Kadın ve erkek kullanımına uygun Carmenta GTT 2 NFC Akıllı saatin farklı ve değiştirilebilir kordonları sayesinde tarzınıza uygun kombinler yapabilirsiniz. 
En iyi Ekg çeken Akıllı saatin sensörleri sayesinde gün içerisinde yaptığınız tüm aktiviteleri takip eder.
Yapmakta olduğunuz sporu seçip Carmenta GTT 2 NFC akıllı saat ile antrenmana başlayıp sporun tadını çıkarabilirsiniz.
Carmenta GTT 2 NFC akıllı saatin Ekg sensörü sayesinde gün içinde yapmakta olduğunuz tüm aktiviteleri kaydedip kapsamlı bir takibe başlar.
Farklı temalar sayesinde sevdiğiniz fotoğrafları ve dilediğinizi seçip kadrana ayarlayabilirsiniz.